Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

  • OZNÁMENÍ
  • Vážení zákazníci, dne 23. 7. 2024 v čase od 7:00 do 24:00 hod. dojde k přerušení dodávek tepelné energie v celé soustavě zásobování teplem ve Žďáře nad Sázavou. Více informací naleznete zde ... Více informací zde

Novinky

Oznámení o změně ceny tepla 2022

Vážení zákazníci,

krize v energetickém sektoru je neustále probírána ve všech médiích a podrobně byla komentována v květnu na přednášce pořádané společností SATT v kině Vysočina (záznam je k dispozici na firemním facebooku). Ačkoli se nám v letošním roce zatím vyhýbá zdražování v důsledku rostoucích cen vstupních paliv (elektřina, plyn, uhlí) a inflace, vývoj cen emisních povolenek (EUA) se opět posunul do nových maxim.

Z tohoto důvodu v souladu s čl. VI. smlouvy o dodávkách tepla dojde od 1. 8. 2022 v soustavě zásobování teplem ve Žďáru nad Sázavou ke zvýšení cen tepelné energie na obou odběrových úrovních:

Primární úroveň odběru bez DPH 751 Kč/GJ, tj. 2,70 Kč/kWh (vč. DHP 826,1 Kč/GJ, tj. 2,97 Kč/kWh)
Sekundární úroveň odběru bez DPH 793 Kč/GJ, tj. 2,85 Kč/kWh (vč. DPH 872,3 Kč/GJ, tj. 3,14 Kč/kWh)

Průměrná cena pro kalendářní rok 2022 vychází 671,4 Kč/GJ bez DPH, což odpovídá nárůstu o 21,6 % vůči skutečné průměrné roční ceně 2021 (552,0 Kč/GJ).

Ceny v ostatních soustavách zůstávají na stejné úrovni. Kompletní přehled platných cen naleznete zde.

Níže je uveden graf vývoje ceny EUA za posledních 5 let, na kterém je vidět téměř skokový růst ceny na přelomu 2021 a 2022.

Tyto ceny budou platné do konce roku 2022, tzn. posledních 5 měsíců. Důvodem navýšení ceny je zvýšení výrobní ceny tepla v teplárně ŽĎAS o mimořádné náklady, které souvisí s nákupem EUA v letošním roce. Ačkoli bylo v předběžné ceně na rok 2022 počítáno s rezervou ve výši 70 €/t.CO2, průměrná cena se aktuálně pohybuje na úrovni 85 €/t.CO2. Společnost SATT, stejně jako loni, pokryje své zvýšené náklady (nafta, elektřina apod.) snížením svého zisku.

Chápeme, že zdražování tepla v posledních dvou letech je významným zásahem do každého rodinného rozpočtu. Bohužel významná část nákladů vyplývá z ekologické snahy EU omezit zdroje na fosilní paliva, proto je nelze jednoduše eliminovat (pouze změnou paliva).

I přes toto zdražování patří cena tepla ve Žďáru nad Sázavou mezi nejnižší v rámci srovnání se všemi alternativními zdroji teplené energie a energetickými komoditami. Pro srovnání - cena elektřiny meziročně vyrostla o cca 305 %, plyn o cca 379 % a emisní povolenky o cca 67 %.

Modernizace kotelny Libušín

S invazí ruských vojsk na Ukrajinu získala otázka dostupnosti plynu zcela jiný význam, který se projevil i na připravované modernizaci kotelny Libušín. V naší kotelně je totiž díky její lokalitě dostupné pouze jediné, společensky přijatelné primární palivo – plyn. Zadání bylo částečně přepracováno a upraveno tak, aby teplárna mohla být provozována i při příp. celostátním omezování dodávek plynu z důvodu jeho nedostatku (bude spadat do kritické infrastruktury). Zároveň je zde stále počítáno s výrobou elektrické energie a nabízení tzv. služeb výkonové rovnováhy pro stabilizaci elektrizační soustavy. Nicméně vzhledem k situaci v plynovém sektoru se snažíme o nalezení racionálního řešení v součinnosti s teplárnou ŽĎAS. V takovém případě by pak Libušín plnil funkci špičkového a doplňkového, příp. záložního zdroje, pracujícího nezávisle na aktuálních potřebách teplárenské soustavy.

Přejeme Vám mnoho sil, pevné nervy a hodně trpělivosti, neboť ta hlavní část krize nás všechny teprve čeká. Zároveň Vás chci ujistit, že zaměstnanci SATT Vám budou vždy nápomocni v jakékoli oblasti energetiky, ať konzultační, či realizační. Nebojte se ozvat!

Jiří Malý
ředitel divize Teplo

Publikováno 22.6.2022 v rubrice Teplo
SATT

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro vás, pokud si nevíte rady s výběrem nebo kombinací našich služeb.