Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

  • OZNÁMENÍ
  • Vážení zákazníci, 21. 5. 2024 skončila dosavadní streamovací aplikace HBO Max, kterou nahradila nová aplikace se zkráceným názvem Max obohacena o nové funkce. Více informací naleznete zde D... Více informací zde

Novinky

Havarijní a regulační plán

Vážení zákazníci,

vzhledem k prohlubující se energetické krizi je nutné, abychom byli připraveni na případné extrémní stavy, které by nás mohly potkat. Zde naleznete aktualizovaný Havarijní a regulační plán, podle kterého se postupuje v případě nehod a v nouzových stavech (většinou při velkých haváriích zdrojů a rozvodů - např. 2002 zřícená střecha elektrárny Opatovice).

Otevřeně přiznáváme, že určitá rizika vyplývající z energetické krize tu jsou, nicméně jsou velmi nízká (snížená spolehlivost dopravy uhlí po železnici). Proto pevně věříme, že k vyhlašování jakýchkoli regulačních stupňů nedojde a tato aktualizace zůstane pouze "splněnou zákonnou povinností" (zákon 458/2000 Sb., § 76, odst. (9), písm. g)).

Při této příležitosti nám dovolte několik informací k aktuálnímu stavu teplárny ŽĎAS a distribuční soustavy ve Žďáru nad Sázavou. Teplárna ŽĎAS spaluje převážně hnědé uhlí z dolů v ČR, se kterými má uzavřené dlouhodobé kontrakty na jeho dodávky. Aktuální zásoby uhlí přímo na teplárně před zimní topnou sezónou jsou mírně vyšší ve srovnání s předchozími roky, nicméně díky extrémní poptávce po uhlí v ČR se dodací lhůty prodlužují a jsou méně flexibilní, než tomu bylo dříve. Zásoby uhlí má ŽĎAS na min. 2 měsíce standardního provozu bez dodání jediného vlaku, v záloze je pak zemní plyn.

V rámci žďárské soustavy zásobování teplem modernizujeme předávací stanice tak, aby jejich účinnost byla co nejvyšší (tím klesá i spotřeba primárních paliv a roste kvalita dodávek ve špičkách), úspěšně probíhá zavádění měření s dálkovým odečtem i v místech s chybějící datovou konektivitou. Během několika málo týdnů bude dokončena významná rekonstrukce horkovodu na sídlišti Libušín (související s vyvedením výkonu z kotelny Libušín) a přípojka k nové sportovní hale v areálu SPŠ a VOŠ.

Projekt modernizace záložní kotelny Libušín je víceméně odladěn a nyní započne proces povolování a přípravných prací. Paralelně spolupracujeme s a.s. ŽĎAS na možné modernizaci teplárny tak, aby byl zdroj tepla postaven na vícero typech zdrojů.

Na závěr nám dovolte jedno důležité upozornění. Bohužel mediální i reklamní masáž neustále preferuje „spásné“ řešení dodávek tepla - tepelná čerpadla, aniž by zákazníkům byla sdělena jejich druhá strana mince (nízký topný faktor v zimním období, nižší životnost, opomíjené investiční a servisní náklady atd.). Ve finále jsou pak zákazníci velmi nemile překvapeni vzniklou situací a vynaloženými investicemi. Krom toho je SZT ve Žďáře nad Sázavou tzv. účinnou soustavou, a proto je zákazník automaticky vyřazen z dotačních systémů na jiný zdroj tepla vč. tepelných čerpadel. Bohužel již nastal případ, kdy se toto zákazník dozvěděl až po instalaci tepelného čerpadla. I proto v ceníku dodávek tepla uvádíme cenu tepla přepočtenou na Kč/kWh, aby si zákazníci mohli ceny jednodušeji a přehledněji porovnat. Tepelná čerpadla jsou bezpochyby výborná, ale pouze za určitých podmínek, proto pokud o této alternativě uvažujete, velmi zvažte všechny klady a zápory. Jejich smysluplnost vidíme především u nových, nízkoenergetických domů.

V případě potřeby jsme Vám i v této oblasti schopni poskytnout odborný komentář a upozornit Vás na případná úskalí.

Přejeme Vám mnoho sil a trpělivosti v tomto náročném období a v případě jakýchkoli potřeb se na nás neváhejte obrátit.

Publikováno 7.9.2022 v rubrice Oznámení, Teplo
SATT

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro vás, pokud si nevíte rady s výběrem nebo kombinací našich služeb.